More actions
Greenfelt22 (talk | contribs) mNo edit summary |
Greenfelt22 (talk | contribs) mNo edit summary |
||
| (2 intermediate revisions by the same user not shown) | |||
| Line 1: | Line 1: | ||
<div align="center">{{FooterBoxHeader}} | <div align="center">{{FooterBoxHeader}} | ||
| style="background:#000000; border:1px solid #516778; font-size: 8pt; padding: 3px; text-align: center;" colspan="2" | '''FEDERATION STARSHIPS''' | | style="background:#000000; border:1px solid #516778; font-size: 8pt; padding: 3px; text-align: center;" colspan="2" | '''FEDERATION STARSHIPS''' | ||
|- | |||
| style="background:#000000; border:1px solid #516778; font-size: 8pt; padding: 3px;" width="150px" | '''ACTIVE CLASSES IN 2390''' | |||
| style="border:1px solid #516778; font-size: 8pt; padding: 3px; text-align:center;" width="550px" | [[Akira-Class|Akira]] • [[Ambassador-Class|Ambassador]] • [[California-class|California]] • [[Century-Class|Century]] • [[Defiant-Class|Defiant]] • [[Excelsior-Class|Excelsior]] • [[Galaxy-Class|Galaxy]] • [[Insignia-Class|Insignia]] • [[Intrepid-Class|Intrepid]] • [[Lamaar-class|Lamaar]] • [[Luna-Class|Luna]] • [[Nebula-Class|Nebula]] • [[Nova-Class|Nova]] • [[Obena-class|Obena]] • [[Olympic-Class|Olympic]] • [[Parliament-class|Parliament]] • [[Prometheus-Class|Prometheus]] • [[Saber-Class|Saber]] • [[Sovereign-Class|Sovereign]] • [[Steamrunner-Class|Steamrunner]] | |||
|- | |||
| style="background:#000000; border:1px solid #516778; font-size: 8pt; padding: 3px;" width="150px" | '''ACTIVE CLASSES IN 2401''' | |||
| style="border:1px solid #516778; font-size: 8pt; padding: 3px; text-align:center;" width="550px" | [[Duderstadt-class|Duderstadt]] | |||
|- | |||
| style="background:#000000; border:1px solid #516778; font-size: 8pt; padding: 3px;" width="150px" | '''HISTORICAL CLASSES''' | |||
| style="border:1px solid #516778; font-size: 8pt; padding: 3px; text-align:center;" width="550px" | [[Constellation-class|Constellation]] • [[Constitution-class|Constitution]] | |||
|- | |- | ||
| style="background:#000000; border:1px solid #516778; font-size: 8pt; padding: 3px;" width="150px" | '''SUPPORT CRAFT''' | | style="background:#000000; border:1px solid #516778; font-size: 8pt; padding: 3px;" width="150px" | '''SUPPORT CRAFT''' | ||
| Line 7: | Line 16: | ||
| style="background:#000000; border:1px solid #516778; font-size: 8pt; padding: 3px;" width="150px" | '''FIGHTERS''' | | style="background:#000000; border:1px solid #516778; font-size: 8pt; padding: 3px;" width="150px" | '''FIGHTERS''' | ||
| style="border:1px solid #516778; font-size: 8pt; padding: 3px; text-align:center;" width="550px" | [[Gryphon-Class|Gryphon]] • [[Peregrine-Class|Peregrine]] • [[Valkyrie-Class|Valkyrie]] | | style="border:1px solid #516778; font-size: 8pt; padding: 3px; text-align:center;" width="550px" | [[Gryphon-Class|Gryphon]] • [[Peregrine-Class|Peregrine]] • [[Valkyrie-Class|Valkyrie]] | ||
|- | |- | ||
{{FooterBoxEnd}}</div> | {{FooterBoxEnd}}</div> | ||
<noinclude>[[Category:Footer Templates]]</noinclude> | <noinclude>[[Category:Footer Templates]]</noinclude> | ||
Latest revision as of 03:14, 20 July 2025
| FEDERATION STARSHIPS | |
| ACTIVE CLASSES IN 2390 | Akira • Ambassador • California • Century • Defiant • Excelsior • Galaxy • Insignia • Intrepid • Lamaar • Luna • Nebula • Nova • Obena • Olympic • Parliament • Prometheus • Saber • Sovereign • Steamrunner |
| ACTIVE CLASSES IN 2401 | Duderstadt |
| HISTORICAL CLASSES | Constellation • Constitution |
| SUPPORT CRAFT | Workbee • Type-6 Shuttlecraft • Type-8 Shuttlecraft • Type-11 Shuttlecraft • Type-15 Shuttlepod • Danube Runabout |
| FIGHTERS | Gryphon • Peregrine • Valkyrie |